A hazai órás képzés jövője
2025. július 23. írta: Pajer

A hazai órás képzés jövője

podcastborito.jpg

Ezúttal nem csak hallhatjátok, láthatjátok is, hogyan épül a jövő órás nemzedéke, stúdióban beszélgettünk az Oktatóra és a Watchmaker School vezetőivel az órás képzés jövőjéről.

 

Podcastjeinket eddig kizárólag MP3 formátumban hallhattátok, de ahogy a magyar órás képzés jövőjéről van szó, úgy éreztük, ennek jár a videós változat is. Ezért stúdióba vonultunk, és meghívtuk a hazai szakma két meghatározó szereplőjét, Vályi Emőkét és Rákosi Györgyöt az Oktatórától és Hegedűs Pétert, a Watchmaker School alapítóját. Velük beszélgettünk arról, hogy hogyan lehet ma Magyarországon órásnak tanulni, mi jelenti a legnagyobb kihívást a szakma számára és milyen irányba fejlődhet a képzés a következő években.

Hogyan jutottunk idáig? – rövid történeti áttekintés

A magyar órásmesterség gyökerei a 19. század elejéig nyúlnak vissza. Az első nagy alak Králik Sámuel volt, az 1815-ben Besztercebányán született mester, aki Pesten nyitotta meg műhelyét. Kiváló szakemberként és művészként egyaránt elismerték – 1851-ben ő képviselte egyedüli magyar kiállítóként hazánkat a londoni világkiállításon, és Ferenc Józseftől elnyerte az „udvari órás” címet. Halála után a műhelyt Serényi Mihály, majd Serényi Gizella és férje, Vályi Ödön vitték tovább. Vályi nemcsak üzletvezető volt, hanem a magyar órás képzés meghatározó alakja: tanár, igazságügyi szakértő, tankönyvszerző, és az Állami Mechanikai és Órás Szakiskola egyik legfontosabb oktatója. Felesége, Vályi Ödönné, az első magyar nő, aki órásmesteri vizsgát tett, szintén aktívan részt vett a képzésben. A szocializmus idején az órás szakma állami keretek között, főként ipari igények kiszolgálására szerveződött. Bár a képzés fennmaradt, sokszor háttérbe szorult a klasszikus mesterségbeli tudás, és a rendszerváltás után a szakma csaknem teljesen elsorvadt. Ezt a folyamatot állította meg Vályi Huba, aki Bánkon létrehozta az Oktatórát. Az általa lefektetett alapokat ma lánya, Vályi Emőke és férje viszik tovább az iskolátfelnőtképzési intézmény keretein belül az oktatást. 2020-ben új lendületet hozott Hegedűs Péter, a JHP TIME BT. szervizüzemeltetője ( közismertebben „Seiko” szervíz), aki megalapította a Watchmaker Schoolt. Mindkét intézmény célja, hogy a klasszikus svájci hagyományokra építve, de a mai igényekhez igazítva képezzen új szakembereket.

Merre tovább?

Az órás szakma itthon ismét életképes pályát jelenthet, de a fejlődés kulcsa a képzés korszerűsítése és a mesterség presztízsének erősítése. Erről szól a mostani beszélgetésünk is – első alkalommal videós formában, hogy az érdeklődők ne csak hallják, hanem lássák is, hogyan épül a jövő órás nemzedéke.

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdooras.blog.hu/api/trackback/id/tr518913422

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása